Bardzo ciekawy problem, z…

30 stycznia 2020
Bardzo ciekawy problem, z którym borykają się kryptowaluty z długim czasem wpadania bloków – jak przyjmować bezpiecznie transakcje 0-conf, gdy nie ma czasu na ich potwierdzenie …

Idziemy do sklepu, pani mówi – 21 000 000 mln BSV. Myślimy – kurwa, 0 groszy. Płacimy takiej osobie i wydaje się, że sprawa jest załatwiona. Ale przecież czy to bezpieczne? Jeśli tak, to po co nam blockchain i jakieś bloki?

Bardzo dobre pytania – przyjmowanie 0-conf zawsze wiąże się z ryzykiem tzw. double spenda, czyli wydania tych samych środków innej osobie, czyli w skrócie można przyrównać to do zapłacenia za bułki w biedronce, zapierdzielania tej kasy i bułek i zapłacenia w lidlu.

Najlepsze jest to, że nie ma bezpośrednio dobrego zabezpieczenia przed tym onchain. BSV i BCH wierzą w moc FIFO – pierwsza transakcja wchodzi i wychodzi, druga zostaje odrzucona przez węzły. Wydaje się to być dobre podejście, ale ma wadę. Różne węzły mogą mieć różne „first in” transakcje, więc nie dogadają się w ich kwestiach i to od górników zależy która wejdzie (a dokładniej którą wersję mają). Jest strona w BCH – https://doublespend.cash/ i często ~10% transakcji double spend się udaje. Nie jest to wiele patrząc na ilość double spendów.

Oczywiście użytkownicy Bitcoina mają rozwiązanie – Lightning Network, gdzie double spend jest nie do zrobienia.

BSV i BCH i ich upośledzone Lightningi

Lightning Network jak wiemy – rozwiązuje różne problemy, właśnie z Double Spendami chociażby (jeśli sprzedawca i kupujący używają go). Jednak oba blockchainy nie chcą wprowadzać Lightninga, a BSV nawet nie chce załatać dziury Transaction malleability xd. Ale pomysł jaki mają to taki półLightning, czyli kanały płatności lokalne (do sprzedawcy). Co w sumie jest pomysłem dobrym, ale … Lightningowym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będzie się płacić (często jednostronnie) do sprzedawcy, a on będzie dostawał za każdym razem podpisaną transakcję, będzie mógł zamknąć kanał i zrealizować ją. Ale to pieśń przyszłości, shitforki mają duży problem z programistami (większość została w Bitcoinie, część przeszła do BCH w 2017, a popłuczyny do BSV xd)

#bitcoin #scamvision #kryptowaluty

No Comments

Comments are closed.