Sprawdziłem pierwsze 1000…

13 kwietnia 2020
Sprawdziłem pierwsze 1000 transakcji coinbase.

896 z nich nigdy nie zostało ruszone, czyli siedzi na nich 44 800 BTC, na dziś warte trochę ponad 300 mln $.

A to tylko pierwsze 1000 bloków. Jakby mnie blockstream nie banował co chwilę, to bym zapuścił na noc scan 10K bloków, ale cóż banują uje!

Jeszcze jedna ciekawostka. Nie wiem jak jest teraz, ale pierwsze transakcje coinbase jak i również np. pierwsza tx od Satoshiego do Halla nie używały P2PKH czyli znanego dzisiaj formatu adresu.

Były to tzw. P2PK, Pay to PubKey, używały wprost nieskompresowanego klucza publicznego, bez hashowania.

Przez to nie ma łatwego sposobu na śledzenie kiedy zostały wydane, bo nie ma adresów , gdzie poszły coiny¯_(ツ)_/¯ Trzeba orać blok po bloku, szukając czy zostały użyte jako input w jakieś tx. Na szczęście blockstream, ma już blockchain przeorany.

Swoją drogą teraz wiem po jest ta baza danych LevelDB i oddzielnie trzymane utxo. Bez tego blockchain byłby nie do używania. Tylko Rysiek trzyma wszystkie transakcje wydrukowane i poukładane w segregatorach u babci w spiżarni.

chainstate/*: this is a LevelDB database with a compact representation of all currently unspent transaction outputs and some metadata about the transactions they are from. The data here is necessary for validating new incoming blocks and transactions

Na screenie tx od SN do HF, adresu brak 🙂

#kryptowaluty
#bitcoin

No Comments

Comments are closed.